Natúrkozmetikumok alapanyagai
1. Növényi olajok és zsírok. (Pl. argán-, jojoba-, homoktövis-, olíva-, szezám-, tökmag-, szőlőmagolaj, kókuszzsír, shea-, kakaóvaj.) A legrégebben használt bőrápolási termékek, ma reneszánszukat élik. Meghatározzák, milyen egy emulzió hatása, állaga. Táplálnak, védenek, puhítják a bőrt, és még sajátos egyéb hatással is rendelkezhetnek. Mindnek speciális zsírsavösszetétele van és más-más értékes zsírkísérő anyagokat tartalmaznak (vitamin, fitoszterol, flavonoid). Legtöbbjüket magokból nyerik, és általában étkezési célra is alkalmasak (anyagcsere, bőr, hormonrendszer működéséhez). Hasonlítanak a bőr faggyújának összetételéhez. A natív, kezeletlen anyagok a leghatásosabbak.
2. Konzisztencianövelők: sűrűbb állagú emulziókhoz szükségesek.
Méhviasz: főleg ajakstiftekhez. Shea- és kakaóvaj: a krémet gazdagabbá is teszik. Cetilalkohol: jobb beszívódást is biztosít.
3. Emulgeátorok (pl. lecitinek): kapcsolatot képeznek a víz- és a zsírfázis között.
4. Nedvességmegkötők (glicerin, karbamid, tejsav): a megfelelő mennyiség segít a nedvesség megtartásában, de nagy dózisban szárítanak.
5. Vitaminok: E: antioxidáns, sejtmegújító. Panthenol: gyulladáscsökkentő.
6. Gyógynövények – kivonataik – illóolajok: Évezredek óta használatosak a gyógyászatban és a kozmetikában. A legkülönfélébb bőrproblémák kezelésére alkalmasak lehetnek.
7. Gélképzők. Pl. a természetes poliszacharidok. A bőr vízvesztését gátolják.
8. Tartósítók. A natúrkozmetikumok romlandóbbak, és szűk a felhasználható anyagok köre is. Pl. alkohol, illóolajok, benzoesav, szorbinsav.
No comments yet.