Kedvencünk: a teafás szappan
Mi a teafa? Miért jó az illóolaja? A házi szappanban milyen funkciót tölt be? Hogyan használjuk? Kinek ajánlott? És egyáltalán: a szappan jobb, vagy a tusfürdő? Ezekre az izgalmas kérdésekre kaphatsz választ, ha elolvasod az alábbi cikket! Kiderül az is, melyik kecsketejes-gyógynövényes natúrszappanunk rejti magában Ausztrália folyékony aranyát, a teafa illóolajat!
A teafaolaj eredetileg Ausztráliából származik, ahol az őslakosok évezredek óta használják gyógyításra. Rendkívül sokoldalú, elsősorban fertőtlenítő és gombaölő hatása miatt érdemes kipróbálni. A Melaleuca alternifolia leveleiből préselt illóolaj, melynek jellegzetes, friss, kámforos illata és halvány sárgás színe van.
Az 1770-es években James Cook kapitány és legénysége megfigyelte, hogy az őslakosok a fa leveleiből teát, illetve fűszeres söritalt készítettek. A levelek főzetét a tea helyettesítésére használták, ezért a növényt az angolok teafának (tea tree-nek) nevezték el.
Miért olyan jó a teafa olaj?
A teafaolaj elfogyasztva (vagyis belsőleg alkalmazva) mérgező hatású, a bőrön azonban nagyon erős gyógyító. Megtalálható számos kozmetikumban, samponban, arctisztítóban és krémben, de „tisztán” is megvásárolható.
A teafaolajban közel 100 olyan vegyület található, melyek potenciálisan gyógyító hatásúak lehetnek. Kutatások szerint képes elpusztítani bizonyos antibiotikum-rezisztens baktériumokat, hatékonyan kezelheti a pattanásokat, elpusztítja a körömgombát és az atlétalábnak nevezett tünetegyüttest is gyógyíthatja. Hatékonynak tartják olyan betegségek kezelésében, mint a korpásodás, az akne, a herpesz, a gombás fertőzések (bőr-, köröm- és hüvelygomba), az ínygyulladás.
Kozmetikai termékekben található koncentrációja 5 és 10 százalék közötti, attól függően, hogy milyen problémára javasolják: a pattanások ellen például alacsonyabb koncentráció is elegendő lehet. A tiszta, 100 százalékos teafaolaj csak körömgomba kezelésére ajánlott. „Erejéből” következik, hogy az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. Tilos a száj közvetlen környékén, illetve a szemekbe csöpögtetve használni. Nem javasolt várandósoknak és gyermekeknek.
Használata
Ekcéma kezelésére
1 evőkanálnyi extra szűz olívaolajban keverj el 1-3 cseppnyi teafa olajat, és vidd fel az érintett területekre, akár naponta többször is.
Ajakherpesz
Kb. 1 kávéskanálnyi mandulaolajba tegyünk 1 csepp teafa olajat, ezzel kenjük be a herpeszt.
Fejtetűre
Kb. 60 ml extra szűz olívaolajban keverjünk el egy teáskanálnyi teafa olajat (a haj hosszától függően változtathatjuk a mennyiségeket). A keveréket masszírozzuk a fejbőrbe, majd fésüljük át a hajat, biztosítva, hogy mindenhova jusson. Tekerjünk rá egy meleg törölközőt, hagyjuk 20 percig hatni, majd a szokásos módon mossuk meg. Mossuk addig így a hajat, amíg szükséges.
Párologtatás
Cseppentsünk 5-8 csepp teafa olajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba. Tisztító, frissítő hatású.
Aromafürdő
4 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez. Javasolt fürdési időtartam: 10-15 perc.
Lábfürdő gombásodásra hajlamos láb ápolására
Egy evőkanál sóra cseppentsünk 10-20 csepp illóolajat, majd 2-3 liter langyos vízben keverjük azt el. 15-20 percig áztassuk benne a lábat.
Zsíros, korpás haj ápolása
15 ml samponhoz keverjünk 3 csepp illóolajat, majd a szokásos módon mosunk hajat. A habot hagyjuk 3 percig a fejünkön, majd meleg vízzel öblítsük le.
Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre
1 teáskanál olívaolajban 1-3 csepp illóolajat elkeverünk, majd finoman a bőrbe masszírozzuk.
Jól keverhető az alábbi illóolajokkal: borsmenta, citrom, eukaliptusz, levendula, zsálya, rozmaring, római kamilla.
LEGENDA szappanokban
A LEGENDA szappanok közül a MEGTISZTULÁS és a TINIVARÁZS tartalmazza a teafa illóolajat. A teafa szappan anélkül tünteti el a pattanásokat, hogy közben kiszárítaná a bőrödet. Használatával csökken a bőr túlzott faggyútermelődése, ezért ha gyulladt, problémás a bőröd, rendkívül gyors megoldást találhatsz használatával! Fertőtlenítő hatású: baktérium, gomba és vírusölő is egyszerre, ezért kézmosásra is kiváló.
Szappan vagy tusfürdő?
Minden tudományosnak látszó ellenérv ellenére a tapasztalat azt mutatja, hogy a szappan kiváló tisztítószere az emberi bőrnek.
A szappan lúgos kémhatása miatt megöli a bőr felületén élő, és betegségeket okozó kártevőket. Így fertőtlenít, és hatékonyan tisztít. Eltávolítja az elhalt hámsejteket a bőr felületéről. Ez is a tisztítás egyik fontos összetevője. Így segít megőrizni bőrünk valódi tisztaságát. Kíméletesen tisztít. Nem oldja fel a bőr felületén található összes zsiradékot, csak a nem odavalókat.
– Hidratál!
forrás: hazipatika, mindigszappan
No comments yet.