hogyan mukodik kiemelt

Hogyan működik a bőrünk?

Tudj meg többet bőrünk működéséről, barrier funkciójáról, a mérgező anyagok felszívódásáról, a szappan használatáról és a szintetikus illatanyagok veszélyeiről!
A bőr a legnagyobb szervünk, szerteágazó feladatkörrel (felel a hőszabályozásért, véd a külső hatásoktól, felszívó- és kiválasztószerv – itt gondoljunk a méregtelenítésre -, érzékszerv és sok minden más), ezért megfelelő törődést igényel.

YAA059000003.jpg

A bőr felszívó szerepe

A bőr gátként viselkedik a felszínére kerülő anyagokkal szemben. Emiatt a bőrre kerülő anyagok jelentős része csak a bőr felületén fejtheti ki hatását. Akadálytalanul csak a gőzök és gázok jutnak be a bőr mélyebb rétegeibe. A felszívódás bonyolult folyamatának minden lépése még nem ismert, de az bizonyos, hogy legnagyobb ellenállású a bőrfelszín tömör szarurétege.

A felszívódást befolyásoló tényezők

a bőrre kerülő anyagok szerkezete és azok fizikai és kémiai tulajdonságai
a bőr szarurétegének nedvességtartalma
a szaruréteg alsó sejtsorának elektromos töltése az adott anyaggal szemben (barrier-funkció)
a szőrtüsző, a faggyúmirigy és igen kis mértékben a verejtékmirigy áteresztőképessége, amely az egyes anyagokkal szemben különböző.

Ebből következik, hogy a bőr és a szervezet számára fontos anyagokat (arckrém hatóanyagai, gyógyszerek, víz) megfelelő vivőanyagokkal juttathatjuk a bőrbe, amelyek segítségével elősegíthetjük a felszívódást.

Legfontosabb vivőanyagaink

gőzök, gázok
növényi zsírok, olajok
zselék
paszták
krémek
tapaszok

Barrier funkció

Azt jelenti, hogy egyrészt részlegesen megakadályozza a bőrre kerülő anyagok felszívódását, s ugyanakkor a bőr víz- és elektrolittartalmának kiáramlását, ezáltal védve a szervezet belső állandóságát. A barrier funkciót több tényező biztosítja, melyek közül a legfontosabb az a bőr felszínén található vékony zsírréteg bőrfelszíni lipid, melyet a verejték tejsav-, valamint a faggyú- és az elpusztuló hámsejtek zsírsavtartalma biztosít.

 

Amit a bőrödre kensz sokkal veszélyesebb, mint amit megeszel!

hogyan mukodik 2

Gondoltad volna, hogy a bőrre kent kozmetikumokban, hajfestékekben található ezernyi káros anyag hosszabb távon veszélyesebbek, mint azok a méreganyagok, amelyeket megeszel?
Amikor valamit megeszel, az enzimek a nyálban és a gyomorban segítenek azt lebontani, és kiöblíteni a szervezetből. Azonban ezek a vegyi anyagok a bőrön keresztül felszívódva egyenesen a véráramba kerülnek mindenféle szűrés nélkül és egyenesen a szerveinkhez jutnak.

Miután egy bőrön keresztül felszívódott káros anyag utat talál a testedbe, hajlamos eredeti formájában elraktározódni, mert általában nem találkozik a lebontását elvégző enzimekkel. Így ezek az anyagok a szervezetben felhalmozódva később számos betegség forrásai lehetnek.
Ezért célszerű natúrkozmetikumokat használni.

A házi szappan…

…nagy segítség az ekcéma és egyéb fertőzéses betegségek gyógyításában. Néha önmagában is elég, de súlyosabb esetekben bizony nem maradhatnak el az egyéb kezelések sem.

A szappan legfontosabb tulajdonsága az, hogy jól tisztít. Ennek két nagyon fontos következménye van. Egyrészt a szennyeződések nem mérgezik tovább az élő szöveteket, nem tömik el a pórusokat, bőrünk szabadon lélegzik és él, így öngyógyító mechanizmusai is beindulhatnak. Másrészt a tiszta bőrfelület végre utat enged egyéb hatóanyagoknak a bőr mélyebb rétegeibe való bejutásának: egy jó alapos szappanos mosakodás után tehát itt az ideje, hogy szükség szerint elővegyük kedvenc testápolóinkat, arckrémeinket: olívaolajat, sheavajat vagy éppen a citromleves pórusösszehúzót.

Persze a szappan nemcsak tisztít (noha már ez is hatalmas dolog tőle), de ápol is. Maga is tartalmazhat olyan hatóanyagokat (kamillát, levendulát, körömvirágot, avokádót, amit csak teszel bele), amik első körben nagyon fontos ápoló hatást fejtenek ki. Az embernek természetesen nem kell minden bőrfelületét krémmel kennie. Vannak olyan régiók, ahol a mosakodás is éppen elég. Az érzékenyebb, betegebb, jobban igénybe vett területekre viszont nem mindig elég csak a szappan.

A fürdés, mosakodás után oda ugyanis kell az a speciális támogatás, amit egy jól elkészített, kiválóan megkomponált kozmetikai vagy gyógyászati krém nyújthat. Ha ezt éreznénk, akkor forduljunk bizalommal bármelyik természetes növényi olajhoz, és kenjük be magunkat!

A szappan illata

A bőrünk által termelt természetes faggyú illatfixáló. Az, hogy a szappan illata meddig marad meg bőrünkön, sok tényezőtől függ, pl. a hidratált bőrön tovább megmaradnak az illatok, mint a szárazon. A verejtékezés, száraz levegő is elősegítik az illat gyorsabb eltűnését. Ha a szappanban mesterséges illatanyag, ún. illatolaj van, nagyon erős tud lenni a „szaga”, szemben az illóolajok természetes, diszkrét illatával. Az illóolajoknak jótékony hatása van, a szintetikus molekuláknak nincs. Utóbbiak gyakran okoznak allergiát, légúti irritációt, fejfájást. (Megemlítendő, hogy az illóolaj is okozhat allergiát!)

forrás: antalvali, mindigszappan